باریت قهوه ای

تصویر ماکرو از پودر باریت نخودی

 

تاریخچه

محلولهای گرمایی و ماگمایی که ترکیبات شیمیایی خاصی دارند در گسل‌ها ، شکستگیها و فضای خالی بین ذرات و قطعات سنگ به تشکیل باریت منجر می‌شوند. همراه بعضی از کانسارهای گرمایی نقره ، سرب ، روی و فلوریت باریت نیز دیده می‌شود.  این ترکیب برای اولین بار در رومانی کشف شد.

کابرد

باريت یک کاني حياتي در صنعت نفت و گاز حساب مي‌گردد. این کانی به دليل وزن مخصوص (چگالی) زیاد ، ساده بودن مصرف در کار ، بی اثری از منظر شيميايي و دارا بودن قيمت مناسب در گل حفاري مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در حفاريهاي نفت و گاز عميق و در مناطقي که فشار گاز يا مايع از پايين زياد باشد براي تخلیه نياز به يک ماده سنگين است که ضمن چرخش از خروج مواد جلوگيري و فشار آن را کنترل کند.

به خاطر شرايط ایده آل باريت در صنعت حفاری از آن استفاده مي‌ شود. در اين موارد پودر باريت به محلول آب و گل رس اضافه مي‌شود. به خاطر خواص خوب اين مخلوط مانند سنگيني، خنثي بودن از نظر ترکيب شيميايي و تميز بودن، بسيار مورد پسند مي‌باشد. محصولات باریت شرکت جواهر صنعت خلیج فارس عمدتاً جهت استفاده در صنایع نفتی به فروش می رسد.

از دیگر مصرف های باریت می توان به استفاده در صنایع رنگ سازی، شیشه سازی، روکش و پوشش لاستیک سازی ، پلاستیک، کاغذ و سیال کننده رنگ اشاره کرد.

کمک های اولیه ایمنی:

  • مصرف خوراکی: مراجعه فوری به پزشک
  • استنشاق: از تجهیزات تنفسی (رسپیراتور) استفاده
  • تماس چشمی: به سرعت با آب شستشو شود
  • تماس پوستی:  با آب و صابون شستشو شود